| TECHNICAL SPECIFICATION |
|---|
| Model ID |
|---|
| Manufacturer (Make) | TGB |
| Model Name | X Large 250 EFI |
| Year | 2011 |
| Category(class) | Scooter |
| Engine |
|---|
| Engine Capacity (Displacement) | 249 ccm (15.19 cubic inches) |
| Engine Type | Single cylinder, four-stroke |
| Bore x Stroke | Ø71.0 mm x 63.3 mm (Ø2.8 inches x 2.49 inches) |
| Bore/Stroke Ratio | 1.12 |
| Compression Ratio | 10.8:1 |
| Fuel System(Carburetion) | Injection. EFI |
| Ignition | ECU |
| Starter System | Electric & kick |
| Lubrication System | Compress and splash combined |
| Cooling System | Liquid |
| Powertrain |
|---|
| Transmission (Final Drive) | Belt |
| Chassis/Suspension/Brakes |
|---|
| Front Brakes | Single disc |
| Rear Brakes | Single disc |
| Front Tire | 120/70-14 |
| Rear Tire | 140/60-13 |
| Dimensions |
|---|
| Overall Length | 2130 mm (83.86 inches) |
| Overall Width | 745 mm (29.33 inches) |
| Dry Weight | 194.0 kg (428 lb) |
| Curb Weight | 204.0 kg (450 lb) |
| Fuel Capacity | 11.00 litres (2.91 gallons) |
| Performance |
|---|
| Max Power | 23.40 HP (17.1 kW) at 8000 RPM |
| Power/Weight Ratio | 0.11 Hp/Kg |
| Top Speed | - |
| Acceleration (dart, speedup) time | |
| 0-100 km/h | 13.9 seconds |
| 0-60 mph | 13.2 seconds |
| 1/4 mile | - |
| 60 to 140 km/h, highest gear | - |