| TECHNICAL SPECIFICATION |
|---|
| Model ID |
|---|
| Manufacturer (Make) | Tomos |
| Model Name | Racing |
| Year | 2006 |
| Category(class) | Scooter |
| Engine |
|---|
| Engine Capacity (Displacement) | 49 ccm (2.99 cubic inches) |
| Engine Type | Single cylinder |
| Stroke | 2 |
| Fuel System(Carburetion) | Carburettor. Dell´Orto |
| Cooling System | Air |
| Powertrain |
|---|
| Transmission (Final Drive) | Belt |
| Chassis/Suspension/Brakes |
|---|
| Front Brakes | Single disc |
| Front Brakes Diameter | Ø230 mm (Ø9.06 inches) |
| Rear Brakes | Single disc |
| Rear Brakes Diameter | Ø190 mm (Ø7.48 inches) |
| Front Tire | 120/70-12 |
| Rear Tire | 120/70-12 |
| Dimensions |
|---|
| Dry Weight | 62.0 kg (137 lb) |
| Fuel Capacity | 3.50 litres (0.92 gallons) |
| Performance |
|---|
| Max Power | 2.27 HP (1.7 kW) at 4000 RPM |
| Max Torque | 4.70 Nm (3.46 ft*lbs) at 3800 RPM |
| Power/Weight Ratio | 0.03 Hp/Kg |
| Top Speed | - |
| Acceleration (dart, speedup) time | |
| 0-100 km/h | - |
| 0-60 mph | - |
| 1/4 mile | - |
| 60 to 140 km/h, highest gear | - |