| TECHNICAL SPECIFICATION |
|---|
| Model ID |
|---|
| Manufacturer (Make) | Tomos |
| Model Name | Revival TS |
| Year | 2006 |
| Category(class) | Scooter |
| Engine |
|---|
| Engine Capacity (Displacement) | 49 ccm (2.99 cubic inches) |
| Engine Type | Single cylinder |
| Stroke | 2 |
| Cooling System | Air |
| Powertrain |
|---|
| Clutch | Centrifugal |
| Transmission (Final Drive) | Belt |
| Chassis/Suspension/Brakes |
|---|
| Front Brakes | Single disc |
| Rear Brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Dimensions |
|---|
| Wheelbase | 1200 mm (47.24 inches) |
| Dry Weight | 68.0 kg (150 lb) |
| Fuel Capacity | 4.00 litres (1.06 gallons) |
| Performance |
|---|
| Max Power | 3.16 HP (2.3 kW) at 5000 RPM |
| Max Torque | 3.50 Nm (2.57 ft*lbs) at 2600 RPM |
| Power/Weight Ratio | 0.04 Hp/Kg |
| Top Speed | - |
| Acceleration (dart, speedup) time | |
| 0-100 km/h | - |
| 0-60 mph | - |
| 1/4 mile | - |
| 60 to 140 km/h, highest gear | - |