| TECHNICAL SPECIFICATION |
|---|
| Model ID |
|---|
| Manufacturer (Make) | Triumph |
| Model Name | Daytona 600 |
| Year | 2004 |
| Category(class) | Sport |
| Engine |
|---|
| Engine Capacity (Displacement) | 599 ccm (36.55 cubic inches) |
| Engine Type | inline, 4 cylinders |
| Bore x Stroke | Ø68.0 mm x 41.3 mm (Ø2.68 inches x 1.63 inches) |
| Bore/Stroke Ratio | 1.65 |
| Stroke | 4 |
| Timing System | DOHC |
| Fuel System(Carburetion) | Injection |
| Cooling System | Liquid |
| Powertrain |
|---|
| Gearbox | 6 speed |
| Chassis/Suspension/Brakes |
|---|
| Front Brakes | Dual disc |
| Front Brakes Diameter | Ø308 mm (Ø12.13 inches) |
| Rear Brakes | Single disc |
| Rear Brakes Diameter | Ø220 mm (Ø8.66 inches) |
| Front Tire | 120/70-zr17 |
| Rear Tire | 180/55-zr17 |
| Dimensions |
|---|
| Overall Length | 2050 mm (80.71 inches) |
| Overall Width | 660 mm (25.98 inches) |
| Seat Height | 815 mm (32.09 inches) |
| Wheelbase | 1390 mm (54.72 inches) |
| Dry Weight | 165 kg (364 lb) |
| Fuel Capacity | 18 litres (4.76 gallons) |
| Performance |
|---|
| Max Power | 110.00 HP (80.3 kW) at 12750 RPM |
| Max Torque | 68.00 Nm (50 ft*lbs) at 11000 RPM |
| Power/Weight Ratio | 0.6 Hp/Kg |
| Top Speed | - |
| Acceleration (dart, speedup) time | |
| 0-100 km/h | 3.3 seconds |
| 0-60 mph | 3.1 seconds |
| 1/4 mile | - |
| 60 to 140 km/h, highest gear | - |