| TECHNICAL SPECIFICATION |
|---|
| Model ID |
|---|
| Manufacturer (Make) | Triumph |
| Model Name | Speed Triple |
| Year | 2004 |
| Category(class) | Street Fighter |
| Engine |
|---|
| Engine Capacity (Displacement) | 955 ccm (58.28 cubic inches) |
| Engine Type | inline, 3 cylinders |
| Bore x Stroke | Ø79.0 mm x 65.0 mm (Ø3.11 inches x 2.56 inches) |
| Bore/Stroke Ratio | 1.22 |
| Stroke | 4 |
| Timing System | DOHC |
| Fuel System(Carburetion) | Injection |
| Cooling System | Liquid |
| Powertrain |
|---|
| Gearbox | 6 speed |
| Chassis/Suspension/Brakes |
|---|
| Front Brakes | Dual disc |
| Front Brakes Diameter | Ø320 mm (Ø12.6 inches) |
| Rear Brakes | Single disc |
| Rear Brakes Diameter | Ø220 mm (Ø8.66 inches) |
| Front Tire | 120/70-zr17 |
| Rear Tire | 190/50-zr17 |
| Dimensions |
|---|
| Overall Length | 2115 mm (83.27 inches) |
| Overall Width | 780 mm (30.71 inches) |
| Seat Height | 815 mm (32.09 inches) |
| Wheelbase | 1429 mm (56.26 inches) |
| Dry Weight | 189 kg (417 lb) |
| Fuel Capacity | 21 litres (5.55 gallons) |
| Performance |
|---|
| Max Power | 118.00 HP (86.1 kW) at 9100 RPM |
| Max Torque | 100.00 Nm (73.53 ft*lbs) at 5100 RPM |
| Power/Weight Ratio | 0.56 Hp/Kg |
| Top Speed | - |
| Acceleration (dart, speedup) time | |
| 0-100 km/h | 3.4 seconds |
| 0-60 mph | 3.2 seconds |
| 1/4 mile | - |
| 60 to 140 km/h, highest gear | - |