| TECHNICAL SPECIFICATION |
|---|
| Model ID |
|---|
| Manufacturer (Make) | TVS |
| Model Name | Scooty Teenz |
| Year | 2011 |
| Category(class) | Scooter |
| Engine |
|---|
| Engine Capacity (Displacement) | 59 ccm (3.6 cubic inches) |
| Engine Type | Single cylinder, two-stroke |
| Bore x Stroke | Ø46.2 mm x 46.0 mm (Ø1.82 inches x 1.81 inches) |
| Bore/Stroke Ratio | 1 |
| Compression Ratio | 7.0:1 |
| Fuel System(Carburetion) | Carburettor. UCAL VM12 |
| Ignition | Analog CDI |
| Starter System | Electric & kick |
| Cooling System | Air |
| Powertrain |
|---|
| Transmission (Final Drive) | Belt |
| Chassis/Suspension/Brakes |
|---|
| Frame Type | Tubular |
| Front Suspension | Leading link |
| Rear Suspension | Hydraulic monoshocks |
| Front Brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Front Brakes Diameter | Ø110 mm (Ø4.33 inches) |
| Rear Brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Brakes Diameter | Ø130 mm (Ø5.12 inches) |
| Front Tire | 275-10 |
| Rear Tire | 275-10 |
| Dimensions |
|---|
| Seat Height | 740 mm (29.13 inches) |
| Wheelbase | 1220 mm (48.03 inches) |
| Ground Clearance | 140 mm (5.51 inches) |
| Curb Weight | 82.0 kg (181 lb) |
| Fuel Capacity | 4.50 litres (1.19 gallons) |
| Performance |
|---|
| Max Power | 3.50 HP (2.6 kW) at 5500 RPM |
| Max Torque | 4.50 Nm (3.31 ft*lbs) at 5000 RPM |
| Power/Weight Ratio | 0.04 Hp/Kg |
| Top Speed | - |
| Acceleration (dart, speedup) time | |
| 0-100 km/h | - |
| 0-60 mph | - |
| 1/4 mile | - |
| 60 to 140 km/h, highest gear | - |