| TECHNICAL SPECIFICATION |
|---|
| Model ID |
|---|
| Manufacturer (Make) | UM |
| Model Name | Xpeed-250i |
| Year | 2009 |
| Category(class) | Scooter |
| Engine |
|---|
| Engine Capacity (Displacement) | 249 ccm (15.19 cubic inches) |
| Engine Type | Single cylinder, four-stroke |
| Bore x Stroke | Ø73.0 mm x 56.6 mm (Ø2.87 inches x 2.23 inches) |
| Bore/Stroke Ratio | 1.29 |
| Compression Ratio | 11.8:1 |
| Valves per Cylinder | 4 |
| Timing System | DOHC |
| Fuel System(Carburetion) | Injection |
| Starter System | Electric |
| Cooling System | Liquid |
| Powertrain |
|---|
| Transmission (Final Drive) | Belt |
| Chassis/Suspension/Brakes |
|---|
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Dual shock |
| Front Brakes | Double disc |
| Front Brakes Diameter | Ø240 mm (Ø9.45 inches) |
| Rear Brakes | Single disc |
| Rear Brakes Diameter | Ø220 mm (Ø8.66 inches) |
| Front Tire | 120/70-13 |
| Rear Tire | 140/60-14 |
| Dimensions |
|---|
| Overall Length | 2108 mm (82.99 inches) |
| Overall Width | 762 mm (30 inches) |
| Overall Height | 1372 mm (54.02 inches) |
| Seat Height | 759 mm (29.88 inches) |
| Wheelbase | 1448 mm (57.01 inches) |
| Dry Weight | 164.7 kg (363 lb) |
| Fuel Capacity | 10.97 litres (2.9 gallons) |
| Performance |
|---|
| Max Power | 24.00 HP (17.5 kW) at 9000 RPM |
| Power/Weight Ratio | 0.13 Hp/Kg |
| Top Speed | - |
| Acceleration (dart, speedup) time | |
| 0-100 km/h | 12 seconds |
| 0-60 mph | 11.4 seconds |
| 1/4 mile | - |
| 60 to 140 km/h, highest gear | - |