| TECHNICAL SPECIFICATION |
|---|
| Model ID |
|---|
| Manufacturer (Make) | Veli |
| Model Name | VL125T |
| Year | 2007 |
| Category(class) | Scooter |
| Engine |
|---|
| Engine Capacity (Displacement) | 124 ccm (7.57 cubic inches) |
| Engine Type | Single cylinder |
| Stroke | 4 |
| Starter System | Electric & kick |
| Cooling System | Air |
| Powertrain |
|---|
| Chassis/Suspension/Brakes |
|---|
| Front Brakes | Single disc |
| Rear Brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Front Tire | 3.5-10 |
| Rear Tire | 3.5-10 |
| Dimensions |
|---|
| Overall Length | 1790 mm (70.47 inches) |
| Overall Width | 665 mm (26.18 inches) |
| Overall Height | 1130 mm (44.49 inches) |
| Wheelbase | 1210 mm (47.64 inches) |
| Dry Weight | 106.0 kg (234 lb) |
| Performance |
|---|
| Max Power | 8.44 HP (6.2 kW) at 7500 RPM |
| Max Torque | 7.50 Nm (5.51 ft*lbs) at 5000 RPM |
| Power/Weight Ratio | 0.07 Hp/Kg |
| Top Speed | 95.0 km/h (59mph) |
| Acceleration (dart, speedup) time | |
| 0-100 km/h | 23.8 seconds |
| 0-60 mph | 22.6 seconds |
| 1/4 mile | - |
| 60 to 140 km/h, highest gear | - |
| Fuel Consumption | 2.50 litres/100km (94.04 mpg) |