| TECHNICAL SPECIFICATION |
|---|
| Model ID |
|---|
| Manufacturer (Make) | Veli |
| Model Name | VL39QT |
| Year | 2007 |
| Category(class) | Scooter |
| Engine |
|---|
| Engine Capacity (Displacement) | 39 ccm (2.38 cubic inches) |
| Engine Type | Single cylinder |
| Bore x Stroke | Ø39.0 mm x 41.0 mm (Ø1.54 inches x 1.61 inches) |
| Bore/Stroke Ratio | 0.95 |
| Stroke | 4 |
| Ignition | C.D.I |
| Starter System | Electric & kick |
| Cooling System | Air |
| Powertrain |
|---|
| Clutch | CVT |
| Chassis/Suspension/Brakes |
|---|
| Front Brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Front Tire | 80/90-10 |
| Rear Tire | 80/90-10 |
| Dimensions |
|---|
| Overall Length | 1500 mm (59.06 inches) |
| Overall Width | 620 mm (24.41 inches) |
| Overall Height | 975 mm (38.39 inches) |
| Dry Weight | 42.0 kg (93 lb) |
| Fuel Capacity | 3.00 litres (0.79 gallons) |
| Performance |
|---|
| Max Power | 3.35 HP (2.4 kW) at 7500 RPM |
| Max Torque | 2.50 Nm (1.84 ft*lbs) at 5000 RPM |
| Power/Weight Ratio | 0.07 Hp/Kg |
| Top Speed | - |
| Acceleration (dart, speedup) time | |
| 0-100 km/h | - |
| 0-60 mph | - |
| 1/4 mile | - |
| 60 to 140 km/h, highest gear | - |