| TECHNICAL SPECIFICATION |
|---|
| Model ID |
|---|
| Manufacturer (Make) | Veli |
| Model Name | VL50QT-9 |
| Year | 2007 |
| Category(class) | Scooter |
| Engine |
|---|
| Engine Capacity (Displacement) | 49 ccm (2.99 cubic inches) |
| Engine Type | Single cylinder |
| Compression Ratio | 9.1:1 |
| Stroke | 4 |
| Ignition | CDI |
| Starter System | Electric & kick |
| Cooling System | Air |
| Powertrain |
|---|
| Chassis/Suspension/Brakes |
|---|
| Front Brakes | Single disc |
| Rear Brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Front Tire | 120/70-12 |
| Rear Tire | 120/70-12 |
| Dimensions |
|---|
| Overall Length | 1880 mm (74.02 inches) |
| Overall Width | 690 mm (27.17 inches) |
| Overall Height | 1290 mm (50.79 inches) |
| Wheelbase | 1280 mm (50.39 inches) |
| Dry Weight | 150.0 kg (331 lb) |
| Performance |
|---|
| Max Power | 3.21 HP (2.3 kW) at 7500 RPM |
| Max Torque | 3.00 Nm (2.21 ft*lbs) at 6000 RPM |
| Power/Weight Ratio | 0.02 Hp/Kg |
| Top Speed | 50.0 km/h (31mph) |
| Acceleration (dart, speedup) time | |
| 0-100 km/h | - |
| 0-60 mph | - |
| 1/4 mile | - |
| 60 to 140 km/h, highest gear | - |
| Fuel Consumption | 2.00 litres/100km (117.55 mpg) |