| TECHNICAL SPECIFICATION |
|---|
| Model ID |
|---|
| Manufacturer (Make) | Vento |
| Model Name | V-Thunder XL |
| Year | 2011 |
| Category(class) | Cruiser / Chopper / Custom |
| Engine |
|---|
| Engine Capacity (Displacement) | 249 ccm (15.19 cubic inches) |
| Engine Type | V2, four-stroke |
| Bore x Stroke | Ø53.2 mm x 67.6 mm (Ø2.09 inches x 2.66 inches) |
| Bore/Stroke Ratio | 0.79 |
| Timing System | SOHC |
| Fuel System(Carburetion) | Carburettor |
| Ignition | CDI |
| Starter System | Electric |
| Cooling System | Air |
| Powertrain |
|---|
| Transmission (Final Drive) | Belt |
| Chassis/Suspension/Brakes |
|---|
| Front Suspension | Hydraulic fork |
| Rear Suspension | Hydraulic dual shock |
| Front Brakes | Single disc |
| Rear Brakes | Single disc |
| Front Tire | 110/90-21 |
| Rear Tire | 130/90-16 |
| Dimensions |
|---|
| Overall Length | 2309 mm (90.91 inches) |
| Overall Width | 909 mm (35.79 inches) |
| Overall Height | 1341 mm (52.8 inches) |
| Seat Height | 706 mm (27.8 inches) |
| Dry Weight | 140.0 kg (309 lb) |
| Fuel Capacity | 12.98 litres (3.43 gallons) |
| Performance |
|---|
| Max Power | 24.07 HP (17.6 kW) at 8000 RPM |
| Power/Weight Ratio | 0.15 Hp/Kg |
| Top Speed | - |
| Acceleration (dart, speedup) time | |
| 0-100 km/h | 10.1 seconds |
| 0-60 mph | 9.6 seconds |
| 1/4 mile | - |
| 60 to 140 km/h, highest gear | - |