| TECHNICAL SPECIFICATION |
|---|
| Model ID |
|---|
| Manufacturer (Make) | Yamaha |
| Model Name | Crux |
| Year | 2007 |
| Category(class) | Sport |
| Engine |
|---|
| Engine Capacity (Displacement) | 105 ccm (6.41 cubic inches) |
| Engine Type | Single cylinder |
| Stroke | 4 |
| Timing System | SOHC |
| Fuel System(Carburetion) | Carburettor |
| Ignition | C.D.I System (Digitally Timing Advanced) |
| Starter System | Kick |
| Lubrication System | Compulsive pressure Wet Sump |
| Cooling System | Air |
| Powertrain |
|---|
| Clutch | Wet, Multiple-disc |
| Gearbox | 4 speed |
| Transmission (Final Drive) | Chain |
| Chassis/Suspension/Brakes |
|---|
| Front Suspension | Telescopic Fork, oil damped |
| Rear Suspension | Coil Spring, oil damped |
| Front Brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Front Brakes Diameter | Ø130 mm (Ø5.12 inches) |
| Rear Brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Brakes Diameter | Ø130 mm (Ø5.12 inches) |
| Dimensions |
|---|
| Overall Length | 1997 mm (78.62 inches) |
| Curb Weight | 119.0 kg (262 lb) |
| Fuel Capacity | 13.00 litres (3.43 gallons) |
| Performance |
|---|
| Max Torque | 1.08 Nm (0.79 ft*lbs) at 600 RPM |
| Top Speed | - |
| Acceleration (dart, speedup) time | |
| 0-100 km/h | - |
| 0-60 mph | - |
| 1/4 mile | - |
| 60 to 140 km/h, highest gear | - |