| TECHNICAL SPECIFICATION |
|---|
| Model ID |
|---|
| Manufacturer (Make) | Yamaha |
| Model Name | Drag Star Classic Four |
| Year | 2002 |
| Category(class) | Cruiser / Chopper / Custom |
| Engine |
|---|
| Engine Capacity (Displacement) | 399 ccm (24.35 cubic inches) |
| Engine Type | V-type, 2 cylinders |
| Bore x Stroke | Ø68.0 mm x 55.0 mm (Ø2.68 inches x 2.17 inches) |
| Bore/Stroke Ratio | 1.24 |
| Stroke | 4 |
| Valves per Cylinder | 2 |
| Timing System | SOHC |
| Fuel System(Carburetion) | Carburettor |
| Cooling System | Air |
| Powertrain |
|---|
| Gearbox | 5 speed |
| Chassis/Suspension/Brakes |
|---|
| Front Brakes | Single disc |
| Rear Brakes | Drum |
| Front Tire | 130/90-16 67s |
| Rear Tire | 170/80-15 m/c 77s |
| Dimensions |
|---|
| Overall Length | 2450 mm (96.46 inches) |
| Overall Width | 930 mm (36.61 inches) |
| Seat Height | 710 mm (27.95 inches) |
| Wheelbase | 1625 mm (63.98 inches) |
| Ground Clearance | 145 mm (5.71 inches) |
| Dry Weight | 224 kg (494 lb) |
| Fuel Capacity | 15 litres (3.96 gallons) |
| Performance |
|---|
| Max Power | 32.00 HP (23.4 kW) at 7500 RPM |
| Max Torque | 32.00 Nm (23.53 ft*lbs) at 6000 RPM |
| Power/Weight Ratio | 0.13 Hp/Kg |
| Top Speed | - |
| Acceleration (dart, speedup) time | |
| 0-100 km/h | 12 seconds |
| 0-60 mph | 11.4 seconds |
| 1/4 mile | - |
| 60 to 140 km/h, highest gear | - |