| TECHNICAL SPECIFICATION |
|---|
| Model ID |
|---|
| Manufacturer (Make) | Yamaha |
| Model Name | DS11 Drag Star Eleven 1100 |
| Year | 2011 |
| Category(class) | Cruiser / Chopper / Custom |
| Engine |
|---|
| Engine Capacity (Displacement) | 1063 ccm (64.87 cubic inches) |
| Engine Type | V2, four-stroke |
| Bore x Stroke | Ø95.0 mm x 75.0 mm (Ø3.74 inches x 2.95 inches) |
| Bore/Stroke Ratio | 1.27 |
| Compression Ratio | 8.3:1 |
| Valves per Cylinder | 2 |
| Timing System | SOHC |
| Fuel System(Carburetion) | Carburettor. BSR37 |
| Ignition | T.C.I. Formula |
| Starter System | Electric |
| Lubrication System | Wet sump |
| Cooling System | Air |
| Powertrain |
|---|
| Clutch | Wet multiple plate coil springs |
| Gearbox | 5 speed |
| Transmission (Final Drive) | Shaft drive (cardan) |
| Chassis/Suspension/Brakes |
|---|
| Frame Type | Double cradle |
| Front Brakes | Double disc |
| Rear Brakes | Single disc |
| Front Tire | 110/90-M18 |
| Rear Tire | 170/80-M15 |
| Dimensions |
|---|
| Overall Length | 2405 mm (94.69 inches) |
| Overall Width | 895 mm (35.24 inches) |
| Overall Height | 1100 mm (43.31 inches) |
| Seat Height | 690 mm (27.17 inches) |
| Fork Angle (Rake) | 33.0° degrees |
| Trail | 136 mm (5.35 inches) |
| Wheelbase | 1640 mm (64.57 inches) |
| Dry Weight | 262.0 kg (578 lb) |
| Curb Weight | 278.0 kg (613 lb) |
| Fuel Capacity | 17.00 litres (4.49 gallons) |
| Performance |
|---|
| Max Power | 60.35 HP (44.1 kW) at 5750 RPM |
| Max Torque | 82.00 Nm (60.29 ft*lbs) at 2500 RPM |
| Power/Weight Ratio | 0.22 Hp/Kg |
| Top Speed | - |
| Acceleration (dart, speedup) time | |
| 0-100 km/h | 6.1 seconds |
| 0-60 mph | 5.8 seconds |
| 1/4 mile | - |
| 60 to 140 km/h, highest gear | - |