| TECHNICAL SPECIFICATION |
|---|
| Model ID |
|---|
| Manufacturer (Make) | Yamaha |
| Model Name | DT 125 R |
| Year | 2001 |
| Category(class) | Enduro |
| Engine |
|---|
| Engine Capacity (Displacement) | 125 ccm (7.63 cubic inches) |
| Engine Type | 1 cylinder |
| Bore x Stroke | Ø56.0 mm x 50.7 mm (Ø2.2 inches x 2 inches) |
| Bore/Stroke Ratio | 1.1 |
| Stroke | 2 |
| Fuel System(Carburetion) | Carburettor |
| Powertrain |
|---|
| Gearbox | 6 speed |
| Chassis/Suspension/Brakes |
|---|
| Front Suspension Travel | 270 mm (10.63 inches) |
| Rear Suspension Travel | 260 mm (10.24 inches) |
| Front Brakes | Single disc |
| Front Brakes Diameter | Ø230 mm (Ø9.06 inches) |
| Rear Brakes | Single disc |
| Rear Brakes Diameter | Ø220 mm (Ø8.66 inches) |
| Dimensions |
|---|
| Seat Height | 890 mm (35.04 inches) |
| Wheelbase | 1415 mm (55.71 inches) |
| Dry Weight | 116 kg (256 lb) |
| Fuel Capacity | 10 litres (2.64 gallons) |
| Performance |
|---|
| Max Power | 14.00 HP (10.2 kW) at 7000 RPM |
| Max Torque | 14.20 Nm (10.44 ft*lbs) at 7000 RPM |
| Power/Weight Ratio | 0.11 Hp/Kg |
| Top Speed | 103 km/h (64mph) |
| Acceleration (dart, speedup) time | |
| 0-100 km/h | 13.9 seconds |
| 0-60 mph | 13.2 seconds |
| 1/4 mile | - |
| 60 to 140 km/h, highest gear | - |