| TECHNICAL SPECIFICATION |
|---|
| Model ID |
|---|
| Manufacturer (Make) | Yamaha |
| Model Name | FZ6 |
| Year | 2009 |
| Category(class) | All-round |
| Engine |
|---|
| Engine Capacity (Displacement) | 600 ccm (36.61 cubic inches) |
| Engine Type | In-line four, four-stroke |
| Bore x Stroke | Ø65.5 mm x 44.5 mm (Ø2.58 inches x 1.75 inches) |
| Bore/Stroke Ratio | 1.47 |
| Compression Ratio | 12.2:1 |
| Valves per Cylinder | 4 |
| Timing System | DOHC |
| Fuel System(Carburetion) | Injection. Group Fuel Injection, 36mm throttle bodies |
| Ignition | TCI |
| Cooling System | Liquid |
| Powertrain |
|---|
| Gearbox | 6 speed |
| Transmission (Final Drive) | Chain |
| Chassis/Suspension/Brakes |
|---|
| Front Suspension | 43mm telescopic fork, 5.1-in travel |
| Rear Suspension | Single shock |
| Rear Suspension Travel | 130 mm (5.12 inches) |
| Front Brakes | Double disc |
| Front Brakes Diameter | Ø298 mm (Ø11.73 inches) |
| Rear Brakes | Single disc |
| Rear Brakes Diameter | Ø245 mm (Ø9.65 inches) |
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 180/55-ZR17 |
| Dimensions |
|---|
| Overall Length | 2096 mm (82.52 inches) |
| Overall Width | 749 mm (29.49 inches) |
| Overall Height | 1209 mm (47.6 inches) |
| Seat Height | 795 mm (31.3 inches) |
| Fork Angle (Rake) | 25.0° degrees |
| Trail | 97 mm (3.82 inches) |
| Wheelbase | 1440 mm (56.69 inches) |
| Curb Weight | 208.2 kg (459 lb) |
| Fuel Capacity | 19.30 litres (5.1 gallons) |
| Performance |
|---|
| Top Speed | - |
| Acceleration (dart, speedup) time | |
| 0-100 km/h | - |
| 0-60 mph | - |
| 1/4 mile | - |
| 60 to 140 km/h, highest gear | - |