| TECHNICAL SPECIFICATION |
|---|
| Model ID |
|---|
| Manufacturer (Make) | Yamaha |
| Model Name | XJR 1300 |
| Year | 1999 |
| Category(class) | Street Fighter |
| Engine |
|---|
| Engine Capacity (Displacement) | 1251 ccm (76.34 cubic inches) |
| Engine Type | inline, 4 cylinders |
| Bore x Stroke | Ø79.0 mm x 63.8 mm (Ø3.11 inches x 2.51 inches) |
| Bore/Stroke Ratio | 1.24 |
| Stroke | 4 |
| Valves per Cylinder | 4 |
| Starter System | Electronic |
| Cooling System | Air |
| Powertrain |
|---|
| Gearbox | 5 speed |
| Chassis/Suspension/Brakes |
|---|
| Front Suspension Travel | 130 mm (5.12 inches) |
| Rear Suspension Travel | 110 mm (4.33 inches) |
| Front Brakes | Dual disc |
| Front Brakes Diameter | Ø320 mm (Ø12.6 inches) |
| Rear Brakes | Single disc |
| Rear Brakes Diameter | Ø267 mm (Ø10.51 inches) |
| Front Tire | 120/70-zr17 |
| Rear Tire | 180/55-zr17 |
| Dimensions |
|---|
| Seat Height | 780 mm (30.71 inches) |
| Wheelbase | 1500 mm (59.06 inches) |
| Curb Weight | 254 kg (560 lb) |
| Weight Distribution (front - rear) | 48% - 52% |
| Fuel Capacity | 21 litres (5.55 gallons) |
| Performance |
|---|
| Max Power | 101.00 HP (73.7 kW) at 8000 RPM |
| Max Torque | 98.00 Nm (72.06 ft*lbs) at 6000 RPM |
| Power/Weight Ratio | 0.4 Hp/Kg |
| Top Speed | 218 km/h (135mph) |
| Acceleration (dart, speedup) time | |
| 0-100 km/h | 4.3 seconds |
| 0-60 mph | 4.1 seconds |
| 1/4 mile | - |
| 60 to 140 km/h, highest gear | - |
| Fuel Consumption | 7.2 litres/100km (32.65 mpg) |