| TECHNICAL SPECIFICATION |
|---|
| Model ID |
|---|
| Manufacturer (Make) | Yamaha |
| Model Name | XJR 1300 |
| Year | 2003 |
| Category(class) | Street Fighter |
| Engine |
|---|
| Engine Capacity (Displacement) | 1251 ccm (76.34 cubic inches) |
| Engine Type | inline, 4 cylinders |
| Stroke | 4 |
| Timing System | DOHC |
| Powertrain |
|---|
| Chassis/Suspension/Brakes |
|---|
| Dimensions |
|---|
| Seat Height | 775 mm (30.51 inches) |
| Wheelbase | 1510 mm (59.45 inches) |
| Dry Weight | 224 kg (494 lb) |
| Fuel Capacity | 21 litres (5.55 gallons) |
| Performance |
|---|
| Max Power | 106.00 HP (77.4 kW) at 8000 RPM |
| Max Torque | 104.80 Nm (77.06 ft*lbs) at 6500 RPM |
| Power/Weight Ratio | 0.42 Hp/Kg |
| Top Speed | - |
| Acceleration (dart, speedup) time | |
| 0-100 km/h | 4.1 seconds |
| 0-60 mph | 3.9 seconds |
| 1/4 mile | - |
| 60 to 140 km/h, highest gear | - |