| TECHNICAL SPECIFICATION |
|---|
| Model ID |
|---|
| Manufacturer (Make) | Yamaha |
| Model Name | XJR 1300 |
| Year | 2004 |
| Category(class) | Street Fighter |
| Engine |
|---|
| Engine Capacity (Displacement) | 1251 ccm (76.34 cubic inches) |
| Engine Type | inline, 4 cylinders |
| Bore x Stroke | Ø79.0 mm x 63.8 mm (Ø3.11 inches x 2.51 inches) |
| Bore/Stroke Ratio | 1.24 |
| Stroke | 4 |
| Timing System | DOHC |
| Cooling System | Air |
| Powertrain |
|---|
| Chassis/Suspension/Brakes |
|---|
| Front Suspension Travel | 130 mm (5.12 inches) |
| Rear Suspension Travel | 120 mm (4.72 inches) |
| Front Brakes | Dual disc |
| Front Brakes Diameter | Ø298 mm (Ø11.73 inches) |
| Rear Brakes | Single disc |
| Rear Brakes Diameter | Ø267 mm (Ø10.51 inches) |
| Front Tire | 120/70-zr17 |
| Rear Tire | 180/55-zr17 |
| Dimensions |
|---|
| Overall Length | 2175 mm (85.63 inches) |
| Overall Width | 775 mm (30.51 inches) |
| Seat Height | 790 mm (31.1 inches) |
| Wheelbase | 1510 mm (59.45 inches) |
| Ground Clearance | 120 mm (4.72 inches) |
| Dry Weight | 224 kg (494 lb) |
| Performance |
|---|
| Max Power | 104.73 HP (76.4 kW) at 6500 RPM |
| Max Torque | 106.20 Nm (78.09 ft*lbs) at 8000 RPM |
| Power/Weight Ratio | 0.42 Hp/Kg |
| Top Speed | - |
| Acceleration (dart, speedup) time | |
| 0-100 km/h | 4.1 seconds |
| 0-60 mph | 3.9 seconds |
| 1/4 mile | - |
| 60 to 140 km/h, highest gear | - |