| TECHNICAL SPECIFICATION |
|---|
| Model ID |
|---|
| Manufacturer (Make) | Yamaha |
| Model Name | YP 250 |
| Year | 1997 |
| Category(class) | Scooter |
| Engine |
|---|
| Engine Capacity (Displacement) | 250 ccm (15.26 cubic inches) |
| Engine Type | 1 cylinder |
| Stroke | 4 |
| Valves per Cylinder | 2 |
| Cooling System | Liquid |
| Powertrain |
|---|
| Chassis/Suspension/Brakes |
|---|
| Dimensions |
|---|
| Seat Height | 700 mm (27.56 inches) |
| Dry Weight | 147 kg (324 lb) |
| Performance |
|---|
| Max Power | 20.00 HP (14.6 kW) at 6500 RPM |
| Max Torque | 22.00 Nm (16.18 ft*lbs) at 5500 RPM |
| Power/Weight Ratio | 0.12 Hp/Kg |
| Top Speed | - |
| Acceleration (dart, speedup) time | |
| 0-100 km/h | 13 seconds |
| 0-60 mph | 12.3 seconds |
| 1/4 mile | - |
| 60 to 140 km/h, highest gear | - |