| TECHNICAL SPECIFICATION |
|---|
| Model ID |
|---|
| Manufacturer (Make) | Yamaha |
| Model Name | YZ125 |
| Year | 2011 |
| Category(class) | Motocross / Dirtbike |
| Engine |
|---|
| Engine Capacity (Displacement) | 124 ccm (7.57 cubic inches) |
| Engine Type | Single cylinder, two-stroke |
| Bore x Stroke | Ø54.0 mm x 54.5 mm (Ø2.13 inches x 2.15 inches) |
| Bore/Stroke Ratio | 0.99 |
| Compression Ratio | 8.6:1 |
| Fuel System(Carburetion) | Carburettor. Mikuni TMX 38 |
| Ignition | CDI |
| Lubrication System | Dry sump |
| Cooling System | Liquid |
| Powertrain |
|---|
| Gearbox | 6 speed |
| Transmission (Final Drive) | Chain |
| Chassis/Suspension/Brakes |
|---|
| Frame Type | Aluminium |
| Front Suspension | Speed-sensitive system inverted fork |
| Front Suspension Travel | 300 mm (11.81 inches) |
| Rear Suspension | Fully adjustable single shock |
| Rear Suspension Travel | 315 mm (12.4 inches) |
| Front Brakes | Single disc. Wave |
| Front Brakes Diameter | Ø250 mm (Ø9.84 inches) |
| Rear Brakes | Single disc. Wave |
| Rear Brakes Diameter | Ø245 mm (Ø9.65 inches) |
| Front Tire | 80/100-M21 |
| Rear Tire | 100/90-M19 |
| Dimensions |
|---|
| Overall Length | 2136 mm (84.09 inches) |
| Overall Width | 828 mm (32.6 inches) |
| Overall Height | 1316 mm (51.81 inches) |
| Seat Height | 998 mm (39.29 inches) |
| Wheelbase | 1443 mm (56.81 inches) |
| Ground Clearance | 386 mm (15.2 inches) |
| Curb Weight | 94.4 kg (208 lb) |
| Fuel Capacity | 7.95 litres (2.1 gallons) |
| Performance |
|---|
| Top Speed | - |
| Acceleration (dart, speedup) time | |
| 0-100 km/h | - |
| 0-60 mph | - |
| 1/4 mile | - |
| 60 to 140 km/h, highest gear | - |